Davetli Konuşmacılar

Prof. Dr. Mariusz GRZEGORZEK

Konu: Cinema: New. What is New?
Üniversitesi: Lodz Film School Poland

Özgeçmiş

Film, tiyatro ve televizyon yönetmeni, ssanat yönetmeni, senarist, grafik sanatçısı, yapımcı. 1989'dan itibaren Łódź'daki PWSFTviT'de öğretim görevlisi olarak, başlangıçta Wojciech Jerzy Has asistanı olarak görev yaptı. Daha sonra "Uzun metrajlı film yönetmenliği" konusunda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı, birçok ödüllü öğrenci çalışmasının sanat danışmanlığını yaptı. 2012-2020 yıllarında üniversite rektörü olarak görev aldı. Tiyatro oyunu ve film için sanat yönetmenliği yazarıdır. 1993 yılında uzun metrajlı film yönetmeni olarak ilk çıkışını yaptı. Yapım şirketi Krakatau'nun ortaklarınıdandır. Teatr im ile ilişkili bir tiyatro yönetmeni olarak Stefan Jaracz, tiyatro festivallerinde birçok kez ödül almış bir çokprodüksiyon hazırladığı Łódź'da. O da işbirliği yaptı Varşova'da Teatr Powszechny, Varşova'da Teatr Stüdyosu ve Krakov'da Stary Tiyatrosu ile çalıştı ve üniversite öğrencilerinin mezuniyet performanslarını yönettiği Polonya Ulusal Film, Televizyon ve Tiyatro Okulu'nun Oyunculuk Bölümü'nde çalıştı. Bir dönem Televizyon Tiyatrosu performansının yazarıdır. Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański gibi çağdaş müziğin seçkin isimlerine adanmış ve ortaçağ müziği ile Polonya halk müziğinden ilham alan müzikal filmlerin yazarıdır. Grzegorzek'in geniş müzik yelpazesi, hem klasik müzik konserlerinin televizyon prodüksiyonlarını (diğerlerinin yanı sıra Hilliard Ensemble ile işbirliği) hem de müzik videolarını ( Kora ve Maanam grubu için çeşitli müzik videoları ) içerir. Uzun yıllar boyunca psikoterapist Wojciech Eichelberger ile birlikte insan maneviyatının sorunlarına odaklanan "Windows" ve "Nocny Stróż" dizilerini yarattı. Film ve tiyatro afişleri, bilgisayar animasyonu ve konser grafikleri tasarlar. (Çin'de gerçekleştirilen "Chopin'in Çeşitli Yüzleri" bunlardan biridir. Polonya Film Akademisi ve Avrupa Film Akademisi üyesi. Polonya Film Enstitüsü'nün uzun süreli uzmanıdır.

Prof. Dr. S. Ruken ÖZTÜRK

Konu: Yine, Yeni, Yeniden Sinemamızda Sansürün Tarihi
Üniversitesi: Ankara Üniversitesi

Özgeçmiş

Lisansını ve lisansüstünü Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 1992-98 arası Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı, 1998'de doktorasını tamamladı. 1999’dan bu yana Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmakta; 2001 yılından bu yana da ODTÜ’de Film Analizi dersini vermektedir. 2004’de doçent, 2010’da profesör oldu. Çeşitli dönemlerde Bölüm Başkanlığı, Senatörlük (2010-2012) ve Dekanlık (20 Eylül 2012-15 Kasım 2015) yaptı. Üç dönem İLDEK (İletişim Fakülteleri Dekanları) Yürütme Kurulu Başkanlığı yaptı. Sinema Anabilim Dalı Başkanı olan Öztürk, halen İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı'dır. Sinema alanında çeşitli kitap ve makaleleri bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk hakemli sinema dergisi sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi’nin kurucularındandır ve editörlüğünü yapmıştır, halen derginin yayın kurulundadır. 2014 yılında dekanlığı döneminde yayımlanmaya başlayan İlef Dergisi'nin Yayın Kurulu'ndadır, çeşitli sayılarda editörlük de yapmıştır.

Doç. Dr. Ali KARADOĞAN

Konu: Yine, Yeni, Yeniden Sinemamızda Sansürün Tarihi
Üniversitesi: Munzur Üniversitesi

Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversiteye bağlı Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Modernizmin İzini Sürmek: Türkiye’de Sanat Sinemasının Gelişimi adlı teziyle doktorasını tamamladı. 2002 yılından 2020 yılına kadar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalıştı. Şimdi Munzur Üniversitesi İletişim Fakültesinde Doçent olarak çalışmaktadır. Senaryo, Türk Sineması, Film Çalışmalarına Giriş, Sanat Sineması gibi dersler verdi. Bir Sinemanın ve Sinemacının Serüveni: Halit Refiğ (2003) ve Bir Yüzün İki Hali: Tarık Akan (2005), Yoksul: Zeki Ökten (2007) adlı üç derleme kitap hazırladı. 2005 yılında çıkan Çok Tuhaf Çok Tanıdık: Vesikalı Yarim Üzerine’nin yazarlarından biri olan Karadoğan’ın, Film Çeviriyorum Abi: Şerif Gören Sinemasında Öykü, Söylem ve Tematik Yapı adlı kitabı 2005 yılında; Burçak Evren’le birlikte hazırladığı Sinemada Son Adam: Makinist-Ankara Sinemaları Tarihi kitabı 2008 yılında; Auteur Kuram ve Sanat Sineması Üzerine adlı derleme kitabı ile Senaryo ve Anlatı: Senaryo Yazımı İçin Anahtar Kavramlar adlı kitabı 2016 yılında; Modernist Estetik: Türkiye’de Sanat Sineması Tarihine Giriş (1896-2000) adlı kitabı 2018 yılında, Türk Sineması Hakkında Raporlar adlı kitabı 2019 yayınlandı. Çeşitli yayınevlerinde editörlük yaptı, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde uzun yıllar Ulusal Uzun Film Yarışması Koordinatörlüğü ve editörlük yaptı.

Addis Gadzhiev

Konu: Sinematografi ve ekranın etkileyici araçları
Üniversitesi: Universal University/ Moskova Film Okulu / British Higher School of Design and Art /

Özgeçmiş

Title: Vice President of the Guild of Film and Television Artists of the Union of Cinematographers of the Russian Federation,
Head of Artistic Programs Moscow School of Cinema Universal University,
“Production design & Art direction” program’s curator,
Cinema, theater and television director, production designer and art director.
Educational institution: Universal University/ Moscow Film School / British Higher School of Design and Art /
Topic of presentation: expressive means of cinematography and screen

Assoc. Prof. Dr. Çiğdem Taş ALİCENAP

Konu: "Animasyon Filmlerde Özgünlük ve Yaratıcılık: Stüdyo Ghibli Örneği
Üniversitesi: Anadolu Universitesi

Özgeçmiş

Lisans öğrenimini 2003 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Anabilim Dalında; Yüksek Lisans öğrenimini 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Anabilim Dalında ve Doktora öğrenimini 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema ve Televizyon Anabilim Dalında tamamladı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Bölümünde göreve başladı. 2020 yılında Görsel İletişim Tasarımı temel alanında doçentlik ünvanını aldı. Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Çizgi film, senaryo ve görsel iletişim alanında çalışmalar yürüten Alicenap’ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri, ulusal ve uluslararası sunulan bildirileri, 1 kitap ve 3 kitap bölümü ile yürütücü ve araştırmacı olarak görev aldığı ulusal ve uluslararası araştırma projeleri bulunmaktadır. Çizgi Film ve Animasyon Bölümünde Görsel Anlatım, Öykü Tasarımı, Videoya Giriş, Sinemaya Giriş, Anime ve Manga Sanatı gibi zorunlu ve seçmeli dersler vermektedir.

Dr. Derviş ZAİM

Konu: "Sensiz Yaşayamam" Üzerine Bir Yorum Denemesi
Üniversitesi: Yakın Doğu Üniversitesi

Özgeçmiş

Derviş Zaim 1964 yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, ardından Warwick Üniversitesi’nden Kültürel Çalışmalar dalında MA almıştır. Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Sanatta Yeterlilik programını bitirmiştir.

Bugüne kadar on film ve bir belgesel yönetmiştir. Filmlerinin senaryosunu yazmış ve çoğunun yapımcılığını da üstlenmiştir. Ares Harikalar Diyarında adında romanı ile 1994 Yunus Nadi ödülünü kazanmıştır. İkinci romanı Rüyet Nisan 2019’da yayınlanmıştır. Çok sayıda yerli ve uluslararası sanat festivalinde yer almış ve ödüller kazanmıştır. Halen Maltepe, Ankara Bilim ve Yakın Doğu Üniversitelerinde ders vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.